Provincial Priory of Northampton Huntingdon & Bedford

Provincial Executive

 

 

 

Provincial Prior

 
 

Right Eminent Kt Roger Wortley was Installed as a Knight of the Order in The Ampthill Preceptory No. 260 in March 1991, and subsequently served two years as Eminent Preceptor from 1995 to 1997.

A founder of Sir Richard de Montfichet Preceptory  No. 601 in March 1995, he subsequently served as Eminent Preceptor in 1998. As the Founding Registrar Of the George North Body Guard Preceptory he served in the office of Registrar from its consecration in 1998 until 2002.

He joined Peter George Preceptory of Past Preceptors in 1997 serving as Eminent Preceptor in 2007.


Appointed to the RE Provincial Prior's Bodyguard in 1991, he served as a member until 1997, when he received his first Provincial Appointment to Provincial Standard Bearer (B), then becoming Provincial Registrar in 2000 followed by Provincial Vice-Chancellor in 2002. He continued in that capacity for 10 years until his  appointment as Sub-Prior in 2012.

RE Kt Roger Wortley was appointed as Provincial Prior in April 2018.

ProvPrior.jpg 
 

 

 

 

Provincial Sub Prior

Eminent Knight Stephen John Churchill was Installed as a Knight of the Order in Kingsbury Preceptory No. 557 in October 1991 and served as Eminent Preceptor 2000. Malta degree in United Priors Priory 240 in 1992.
A founder of Hugh De Payens Preceptory No. 681 in March 2010 as Founding Marshal.

He joined Peter George Preceptory of Past Preceptors in 2012 serving as Marshal in 2014 up to the present day.

Appointed to P.Gt.A.deC. in 2011. Promoted to P.Gt.Her in May 2018.

Appointed to the RE Provincial Prior's Bodyguard in 1994, he served as a member until 2000, when he received his first Provincial Appointment to Provincial Standard Bearer (VB) in 2001, then becoming Past Provincial 1st Constable in 2006 followed by Provincial Dep Marshal in 2012, then Provincial Marshal in 2014 continued in that capacity until his appointment as Sub-Prior in April 2018.

Sub-Prior.jpg
   

Vice Chancellor   

Eminent Knight Russell Laxton was Installed as a Knight of the Order in the Norman Wright Preceptory No. 513 in February 1998 and served as Eminent Preceptor 2005. Malta degree in Norman Wright Priory 513 in June 1998.

He joined Peter George Preceptory of Past Preceptors in 2005 and served as Eminent Preceptor in 2014, appointed to P.Gt.A.-de- C. in 2017, and promoted to P.Dep.Gt.Swd.B. in May 2018.

Appointed Treasurer of Norman Wright Preceptory in August 2012 and received his first Provincial Appointment to Provincial Standard Bearer (B) in 2007, then becoming Provincial 2nd . Constable in 2011 followed by Provincial Registrar in 2016, then Provincial Vice-Chancellor in 2017.

20180830_164902697_iOS.jpg

Provincial Marshal   

 Eminent Knight Stuart Frank Morgan was Installed as a Knight of the Order in Norman Wright Preceptory No. 513 in February 2009 and subsequently served as Eminent Preceptor in 2016. Malta degree in St. Oswald Priory No. 243 in September 2011. 

He joined the Most Eminent and Supreme Grand Masters Bodyguard in May 2013 serving up to the present day.  

He received his first Provincial Appointment to Provincial Deputy Marshall in April 2018.

 IMG_0453.jpg
 

countercountercountercountercountercounter